NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT139-600E,127
BT139-600E,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT139-600E,127
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 16A TO220AB
Datasheet Download
BT139-600E,127.pdf
Availability of BT139-600E,127
QUANTITY
BT139-600E,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT139-600E,127
Internal Part NumberEIS-BT139-600E,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)155A, 170A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)45mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT139-600E,127
BT139-600E,127 Details Description
Related parts for BT139-600E,127
IC TV TUNER 30-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 135K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 12SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.28V 1A SYNC SOT23 datasheet.pdf
400V 3P MOV DIN SPD datasheet.pdf
470UF 250V 30X30MM 85C 5000H datasheet.pdf