NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT139-600E/DG,127
BT139-600E/DG,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT139-600E/DG,127
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 16A TO220AB
Datasheet Download
BT139-600E/DG,127.pdf
Availability of BT139-600E/DG,127
QUANTITY
BT139-600E/DG,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT139-600E/DG,127
Internal Part NumberEIS-BT139-600E/DG,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)155A, 170A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)45mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT139-600E/DG,127
BT139-600E/DG,127 Details Description
Related parts for BT139-600E/DG,127
ADD-A-RACK FOR SERIES 60 CABINET datasheet.pdf
FTG TRANS TO RACEWAY T70 IVORY datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EYELET datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/GREEN datasheet.pdf
CONN 204POS DDR3 SDRAM SODIMM datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 5W SMBJ datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MICRO 21C P 6" YEL JACKS NI datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V 3.2A datasheet.pdf