NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT151-650L,127
BT151-650L,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT151-650L,127
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
THYRISTOR 12A 650V TO220AB
Datasheet Download
BT151-650L,127.pdf
Availability of BT151-650L,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BT151-650L,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT151-650L,127
Internal Part NumberEIS-BT151-650L,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State650V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.75V
Current - On State (It (AV)) (Max)7.5A
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
Current - Off State (Max)500µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)120A, 132A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT151-650L,127
BT151-650L,127 Details Description
Related parts for BT151-650L,127
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TRANSDCR VOTAGE DC 0-10VDC IN datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 642 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
20DB 1/2W ATTENUATOR PAD datasheet.pdf
POWER CONNECTOR MALE CONTACT datasheet.pdf
LED PERMA LIGHT CLEAR datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPST 15A 125V datasheet.pdf