NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT151X-800R,127
BT151X-800R,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT151X-800R,127
Brief Description
THYRISTOR 800V 12A SOT186A
Datasheet Download
BT151X-800R,127.pdf
Availability of BT151X-800R,127
QUANTITY
BT151X-800R,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT151X-800R,127
Internal Part NumberEIS-BT151X-800R,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
PackagingTube
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.75V
Current - On State (It (AV)) (Max)7.5A
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
Current - Off State (Max)500µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)120A, 132A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT151X-800R,127
BT151X-800R,127 Details Description
Related parts for BT151X-800R,127
IC FILTER EMI 6LINE ESD FLIPCHIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 450MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf