NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT258S-800R,118
BT258S-800R,118 picture photo
Mfg. Part Number
BT258S-800R,118
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
THYRISTOR 800V 8A DPAK
Datasheet Download
BT258S-800R,118.pdf
Availability of BT258S-800R,118
QUANTITY
BT258S-800R,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT258S-800R,118
Internal Part NumberEIS-BT258S-800R,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Off State (Max)500µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)75A, 82A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT258S-800R,118
BT258S-800R,118 Details Description
Related parts for BT258S-800R,118
CONN HEADER 3POS 3MM VERT GOLD datasheet.pdf
WASHER SHOULDER 5/16 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 6-WSOF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CABLE 18COND 26AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
IC ENERGY METER 1.8V/3V 28SSOP datasheet.pdf