NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BT258X-500R,127
BT258X-500R,127 picture photo
Mfg. Part Number
BT258X-500R,127
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
THYRISTOR 500V 8A SOT186A
Datasheet Download
BT258X-500R,127.pdf
Availability of BT258X-500R,127
QUANTITY
BT258X-500R,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BT258X-500R,127
Internal Part NumberEIS-BT258X-500R,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State500V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)5A
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Off State (Max)500µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)75A, 82A
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BT258X-500R,127
BT258X-500R,127 Details Description
Related parts for BT258X-500R,127
FIXED IND 5.6MH 61MA 98.9 OHM datasheet.pdf
TERM RING HVY VYL 16-12AWG 1/4 datasheet.pdf
FUSE 630A 690V 1/80 AR UC datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
RES 4.32M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf