ST BTA06-400BRG
BTA06-400BRG picture photo
Mfg. Part Number
BTA06-400BRG
Brief Description
TRIAC 400V 6A TO220AB
Datasheet Download
BTA06-400BRG.pdf
Availability of BTA06-400BRG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BTA06-400BRG Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA06-400BRG
Internal Part NumberEIS-BTA06-400BRG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)60A, 63A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA06-400BRG
Related LinksBTA06-, BTA06-400BRG Datasheet, ST Distributor
BTA06-400BRG Details Description
Related parts for BTA06-400BRG
IC FPGA 70 I/O 84PLCC datasheet.pdf
IC WEBSERVER 48MHZ 1MB MOD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 150MHZ 8SO datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP datasheet.pdf
19P MTA100 CONN ASSY GRN datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 UF 5% 400VDC datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
680UF 450V 35X60MM 85C 5000H datasheet.pdf