ST BTA06-600BRG
BTA06-600BRG picture photo
Mfg. Part Number
BTA06-600BRG
Brief Description
TRIAC 600V 6A TO220AB
Datasheet Download
BTA06-600BRG.pdf
Availability of BTA06-600BRG
QUANTITY
BTA06-600BRG Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA06-600BRG
Internal Part NumberEIS-BTA06-600BRG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsBTA06 View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)60A, 63A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA06-600BRG
Related LinksBTA06-, BTA06-600BRG Datasheet, ST Distributor
BTA06-600BRG Details Description
Related parts for BTA06-600BRG
CONN HEADER ZH SIDE 7POS 1.5MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20-SSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TSFP-3 datasheet.pdf
PINLESS VERT QKE HDR datasheet.pdf
IC DESERIALIZER X6 1:10 196-LBGA datasheet.pdf
CONN PLUG CPC 13POS SOLDER CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 23.11MM datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
15 POS HOOD datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.5W DO204AL datasheet.pdf