ST BTA10-700CWRG
BTA10-700CWRG picture photo
Mfg. Part Number
BTA10-700CWRG
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 700V TO220AB
Datasheet Download
BTA10-700CWRG.pdf
Availability of BTA10-700CWRG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BTA10-700CWRG Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA10-700CWRG
Internal Part NumberEIS-BTA10-700CWRG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
SeriesSnubberless™
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State700V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA10-700CWRG
Related LinksBTA10-, BTA10-700CWRG Datasheet, ST Distributor
BTA10-700CWRG Details Description
Related parts for BTA10-700CWRG
TUBE PVC 600V BLK 7/16"(11.73MM) datasheet.pdf
RES 25K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS DUAL .100 CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS WIDEB -110V 60QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 400NH N87 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 910MA 230 MOHM datasheet.pdf