ST BTA12-400BRG
BTA12-400BRG picture photo
Mfg. Part Number
BTA12-400BRG
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 400V 12A TO220AB
Datasheet Download
BTA12-400BRG.pdf
Availability of BTA12-400BRG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BTA12-400BRG Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA12-400BRG
Internal Part NumberEIS-BTA12-400BRG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)120A, 126A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA12-400BRG
Related LinksBTA12-, BTA12-400BRG Datasheet, ST Distributor
BTA12-400BRG Details Description
Related parts for BTA12-400BRG
MODULE EVAL FOR TLV320AIC31 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PS/WATCHDOG 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK CUK CM 14DIP datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 3000' datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 11.3A SC70-6L datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf