NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA2008-600E,412
BTA2008-600E,412 picture photo
Mfg. Part Number
BTA2008-600E,412
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92-3
Datasheet Download
BTA2008-600E,412.pdf
Availability of BTA2008-600E,412
QUANTITY
BTA2008-600E,412 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA2008-600E,412
Internal Part NumberEIS-BTA2008-600E,412
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)800mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)9A, 10A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)12mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA2008-600E,412
BTA2008-600E,412 Details Description
Related parts for BTA2008-600E,412
RES SMD 634 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 220MA 4.67 OHM datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 34POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS T/H TIN 5MM datasheet.pdf
ADAPTER EX M16-M20 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Header 76 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf