NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA2008W-600D,135
BTA2008W-600D,135 picture photo
Mfg. Part Number
BTA2008W-600D,135
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A SC73
Datasheet Download
BTA2008W-600D,135.pdf
Availability of BTA2008W-600D,135
QUANTITY
BTA2008W-600D,135 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA2008W-600D,135
Internal Part NumberEIS-BTA2008W-600D,135
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
Copper Wire Bonding 03/Aug/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)800mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)9A, 9.9A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSC-73
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA2008W-600D,135
BTA2008W-600D,135 Details Description
Related parts for BTA2008W-600D,135
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MICROPOWER SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 76POS R/A datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 24SGL 1.57MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.65A 130 MOHM datasheet.pdf