NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA202X-600D,127
BTA202X-600D,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA202X-600D,127
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 2A TO220-3
Datasheet Download
BTA202X-600D,127.pdf
Availability of BTA202X-600D,127
QUANTITY
BTA202X-600D,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA202X-600D,127
Internal Part NumberEIS-BTA202X-600D,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)2A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)14A, 15.4A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)5mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA202X-600D,127
BTA202X-600D,127 Details Description
Related parts for BTA202X-600D,127
OSC XO 32.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS SNGL .100 STR datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123F datasheet.pdf
CONN IDC 9POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
CONNECTR ACCESSORY EMI/RFI DB09 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf