NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA204S-600F,118
BTA204S-600F,118 picture photo
Mfg. Part Number
BTA204S-600F,118
Brief Description
TRIAC 600V 4A DPAK
Datasheet Download
BTA204S-600F,118.pdf
Availability of BTA204S-600F,118
QUANTITY
BTA204S-600F,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA204S-600F,118
Internal Part NumberEIS-BTA204S-600F,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)25A, 27A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA204S-600F,118
BTA204S-600F,118 Details Description
Related parts for BTA204S-600F,118
IC OPAMP GP 50KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP LED LENS ROUND T1 .031" RED datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT MINI-UMNL datasheet.pdf
FIXED IND 55UH 560MA 500 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 332K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TAPE POLYESTER BLUE 1/2"X10YDS datasheet.pdf
LM 3.50/10/90 3.2SN OR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 60W datasheet.pdf