NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA204X-600B,127
BTA204X-600B,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA204X-600B,127
Brief Description
TRIAC 600V 4A TO220-3
Datasheet Download
BTA204X-600B,127.pdf
Availability of BTA204X-600B,127
QUANTITY
BTA204X-600B,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA204X-600B,127
Internal Part NumberEIS-BTA204X-600B,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)25A, 27A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA204X-600B,127
BTA204X-600B,127 Details Description
Related parts for BTA204X-600B,127
SIDAC MC 4CHP 90/180V 400A MS013 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ADJ ROD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 8-DIP datasheet.pdf
RES 1M OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf