NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA208-600E,127
BTA208-600E,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA208-600E,127
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 8A TO220AB
Datasheet Download
BTA208-600E,127.pdf
Availability of BTA208-600E,127
QUANTITY
BTA208-600E,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA208-600E,127
Internal Part NumberEIS-BTA208-600E,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 72A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)25mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA208-600E,127
BTA208-600E,127 Details Description
Related parts for BTA208-600E,127
CONN JACK 20POS FMALE CRIMP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV LINEAR PHVOLT 8DIPGW datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG GRY 1000' datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 25.8VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 487 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
QUIET TYPE, HIGH SENSITIVITY 250 datasheet.pdf
1.25MM M/F 26POS 28AWG 150MM datasheet.pdf