NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA208-600F,127
BTA208-600F,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA208-600F,127
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 600V 8A TO220AB
Datasheet Download
BTA208-600F,127.pdf
Availability of BTA208-600F,127
QUANTITY
BTA208-600F,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA208-600F,127
Internal Part NumberEIS-BTA208-600F,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 72A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA208-600F,127
BTA208-600F,127 Details Description
Related parts for BTA208-600F,127
CAP CER 0.022UF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.5A 180.6 MOHM datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 2K EEPR 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 12pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 0.287 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP TANT POLY 250UF 100V CHA MNT datasheet.pdf