NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA208X-600F,127
BTA208X-600F,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA208X-600F,127
Brief Description
TRIAC 600V 8A TO220-3
Datasheet Download
BTA208X-600F,127.pdf
Availability of BTA208X-600F,127
QUANTITY
BTA208X-600F,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA208X-600F,127
Internal Part NumberEIS-BTA208X-600F,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 72A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA208X-600F,127
BTA208X-600F,127 Details Description
Related parts for BTA208X-600F,127
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST 16HTSSOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Backlight 8-SO datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 590NM 25MCD YLW datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC DDR1 64M 4MX16 66TSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 13.7A TO-220 datasheet.pdf