NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA212X-800B,127
BTA212X-800B,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA212X-800B,127
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 800V 12A TO220-3
Datasheet Download
BTA212X-800B,127.pdf
Availability of BTA212X-800B,127
QUANTITY
BTA212X-800B,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA212X-800B,127
Internal Part NumberEIS-BTA212X-800B,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)95A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA212X-800B,127
BTA212X-800B,127 Details Description
Related parts for BTA212X-800B,127
CONN HEADER 60POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 12W datasheet.pdf
IPD M18 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
SAFETY LASER SCANNER datasheet.pdf
CAP 33 UF 20% 16 V datasheet.pdf