NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA216-600B/DG,127
BTA216-600B/DG,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA216-600B/DG,127
Brief Description
TRIAC 600V 16A TO220AB
Datasheet Download
BTA216-600B/DG,127.pdf
Availability of BTA216-600B/DG,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BTA216-600B/DG,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA216-600B/DG,127
Internal Part NumberEIS-BTA216-600B/DG,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)140A, 150A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA216-600B/DG,127
BTA216-600B/DG,127 Details Description
Related parts for BTA216-600B/DG,127
MOSFET 2P-CH 8V 3.4A CHIPFET datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 7.5A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP 28AWG GRN/YEL 1000' datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL28005 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
SGE1510-3-0600L-400MQD-200FQD datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 1.15A 95 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16CDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.34A datasheet.pdf