NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA216B-600D,118
BTA216B-600D,118 picture photo
Mfg. Part Number
BTA216B-600D,118
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 16A D2PAK
Datasheet Download
BTA216B-600D,118.pdf
Availability of BTA216B-600D,118
QUANTITY
BTA216B-600D,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA216B-600D,118
Internal Part NumberEIS-BTA216B-600D,118
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)140A, 150A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA216B-600D,118
BTA216B-600D,118 Details Description
Related parts for BTA216B-600D,118
RES ARRAY 4 RES 68K OHM 2008 datasheet.pdf
TAB 1.2 X 0.6 LL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 9POS 7.62MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf