NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA216B-600E,118
BTA216B-600E,118 picture photo
Mfg. Part Number
BTA216B-600E,118
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 16A D2PAK
Datasheet Download
BTA216B-600E,118.pdf
Availability of BTA216B-600E,118
QUANTITY
BTA216B-600E,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA216B-600E,118
Internal Part NumberEIS-BTA216B-600E,118
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)140A, 150A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)25mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA216B-600E,118
BTA216B-600E,118 Details Description
Related parts for BTA216B-600E,118
KIT MINIPROG PSOC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf