NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA216B-800B,118
BTA216B-800B,118 picture photo
Mfg. Part Number
BTA216B-800B,118
Brief Description
TRIAC 800V 16A D2PAK
Datasheet Download
BTA216B-800B,118.pdf
Availability of BTA216B-800B,118
QUANTITY
BTA216B-800B,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA216B-800B,118
Internal Part NumberEIS-BTA216B-800B,118
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)140A, 150A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA216B-800B,118
BTA216B-800B,118 Details Description
Related parts for BTA216B-800B,118
PHOTODIODE 850NM 5MM CLEAR datasheet.pdf
LABEL TERM BLOCK .24"X30' WHITE datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS DUAL .100 SMD datasheet.pdf
CA F/O 62.5LDS POLY OM BAY 3M datasheet.pdf
CONN SOCKET 120POS .050" STR PCB datasheet.pdf
WIREMOUNT PLUG 24 CONTACT CLSD E datasheet.pdf
GDT 90V 20% 10KA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
M803 35C 35#20HD PIN PLUG THRD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf