NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA225-800B,127
BTA225-800B,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA225-800B,127
Brief Description
TRIAC 800V 25A TO220AB
Datasheet Download
BTA225-800B,127.pdf
Availability of BTA225-800B,127
QUANTITY
BTA225-800B,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA225-800B,127
Internal Part NumberEIS-BTA225-800B,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)25A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)190A, 209A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA225-800B,127
BTA225-800B,127 Details Description
Related parts for BTA225-800B,127
FUSE BOARD MNT 7A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN HOOD D-SUB 25POS PLASTIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SCOTCH CODE REFILL # 80-89 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K 5% UL LUG MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 2100UF 20% 60V FLATPACK datasheet.pdf