NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA312-600B,127
BTA312-600B,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA312-600B,127
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 600V 12A TO220AB
Datasheet Download
BTA312-600B,127.pdf
Availability of BTA312-600B,127
QUANTITY
BTA312-600B,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA312-600B,127
Internal Part NumberEIS-BTA312-600B,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)95A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA312-600B,127
BTA312-600B,127 Details Description
Related parts for BTA312-600B,127
RES SMD 64.9 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC FUEL GAUGE LI+ 2CELL 14-TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.698 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 47POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN SHIELD PLATE datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf