NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA312-800B,127
BTA312-800B,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA312-800B,127
Brief Description
TRIAC 800V 12A TO220AB
Datasheet Download
BTA312-800B,127.pdf
Availability of BTA312-800B,127
QUANTITY
BTA312-800B,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA312-800B,127
Internal Part NumberEIS-BTA312-800B,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)95A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA312-800B,127
BTA312-800B,127 Details Description
Related parts for BTA312-800B,127
IC OPAMP GP 700KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPDT 21A QC datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
50 MODII HDR DRRA 3/4SHRD .100 datasheet.pdf
BUTTON CRIMPER SPACER datasheet.pdf
IC SDRAM 512MB 143MHZ 90BGA datasheet.pdf
RECPT.FAST-FASTON 6.35(.250) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf