NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA312X-600D,127
BTA312X-600D,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA312X-600D,127
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220-3
Datasheet Download
BTA312X-600D,127.pdf
Availability of BTA312X-600D,127
QUANTITY
BTA312X-600D,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA312X-600D,127
Internal Part NumberEIS-BTA312X-600D,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)95A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA312X-600D,127
BTA312X-600D,127 Details Description
Related parts for BTA312X-600D,127
IC PREAMP AUDIO MONO AB 28SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 21POS datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 10A I2PAK datasheet.pdf
IC RS232 TXRX SPLIT-SUP 32VQFN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 0.1A SC-59 datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 300A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MC-S1, 1 NO + 1 NC, SWITCH ONLY datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 110PO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf