NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA312X-600E/DGQ
BTA312X-600E/DGQ picture photo
Mfg. Part Number
BTA312X-600E/DGQ
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220F
Datasheet Download
BTA312X-600E/DGQ.pdf
Availability of BTA312X-600E/DGQ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BTA312X-600E/DGQ Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA312X-600E/DGQ
Internal Part NumberEIS-BTA312X-600E/DGQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)95A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA312X-600E/DGQ
BTA312X-600E/DGQ Details Description
Related parts for BTA312X-600E/DGQ
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
HEATSHRINK MFP 1/4"X 4' CLEAR datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FM STEREO RADIO W/TX 40-QFN datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.150" datasheet.pdf
RES 221 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf