NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA312X-800E,127
BTA312X-800E,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA312X-800E,127
Brief Description
TRIAC SENS GATE 800V 12A TO220-3
Datasheet Download
BTA312X-800E,127.pdf
Availability of BTA312X-800E,127
QUANTITY
BTA312X-800E,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA312X-800E,127
Internal Part NumberEIS-BTA312X-800E,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)95A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA312X-800E,127
BTA312X-800E,127 Details Description
Related parts for BTA312X-800E,127
CONN HOUSING 14POS .100 POLAR datasheet.pdf
TERM RING EXP VYL 12-10AWG #8 datasheet.pdf
PLATE MTG DSUB SZ3 PLAST 1X15POS datasheet.pdf
CONN HEADER 5PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
IC DUAL 4-BIT BINARY CTR 14TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
SENSOR UNIPOL HALL-EFFECT DGTL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 200MA 12.5 OHM datasheet.pdf