NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA316-600E,127
BTA316-600E,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA316-600E,127
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 16A TO220AB
Datasheet Download
BTA316-600E,127.pdf
Availability of BTA316-600E,127
QUANTITY
BTA316-600E,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA316-600E,127
Internal Part NumberEIS-BTA316-600E,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)140A, 150A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA316-600E,127
BTA316-600E,127 Details Description
Related parts for BTA316-600E,127
DIODE PIN GEN PURP SW 200V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 4A 113LGA datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 290MA 1.1 OHM datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR CONTINUOUS M datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf