NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA316-800E,127
BTA316-800E,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA316-800E,127
Brief Description
TRIAC SENS GATE 800V 16A TO220AB
Datasheet Download
BTA316-800E,127.pdf
Availability of BTA316-800E,127
QUANTITY
BTA316-800E,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA316-800E,127
Internal Part NumberEIS-BTA316-800E,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)140A, 150A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA316-800E,127
BTA316-800E,127 Details Description
Related parts for BTA316-800E,127
RES SMD 715K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.15"L X 2.4"W datasheet.pdf
IC DUART 44PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 1A TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER 2X3 VERT BRKWAY GOLD datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 891K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 16 OHM 1% 100W datasheet.pdf