NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA410Y-600BT,127
BTA410Y-600BT,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA410Y-600BT,127
Brief Description
TRIAC 600V 10A TO220AB
Datasheet Download
BTA410Y-600BT,127.pdf
Availability of BTA410Y-600BT,127
QUANTITY
BTA410Y-600BT,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA410Y-600BT,127
Internal Part NumberEIS-BTA410Y-600BT,127
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 110A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA410Y-600BT,127
BTA410Y-600BT,127 Details Description
Related parts for BTA410Y-600BT,127
RES SMD 340 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 8-DIP datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 3.082K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf