NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA410Y-600CT,127
BTA410Y-600CT,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA410Y-600CT,127
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 600V 10A TO220AB
Datasheet Download
BTA410Y-600CT,127.pdf
Availability of BTA410Y-600CT,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BTA410Y-600CT,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA410Y-600CT,127
Internal Part NumberEIS-BTA410Y-600CT,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 110A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA410Y-600CT,127
BTA410Y-600CT,127 Details Description
Related parts for BTA410Y-600CT,127
TERM BLK HEADER FEED-THRU 5.08MM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
PHOTOCOUPLER PHOTORELAY 4-DIP datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC COMP DUAL 400MV REF TSOT23-6 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 64TAP 10K 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 24POS DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
DESC DIN RAIL MNTING CLIP datasheet.pdf
RES 60K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf