NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA410Y-600CT,127
BTA410Y-600CT,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA410Y-600CT,127
Brief Description
TRIAC 600V 10A TO220AB
Datasheet Download
BTA410Y-600CT,127.pdf
Availability of BTA410Y-600CT,127
QUANTITY
BTA410Y-600CT,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA410Y-600CT,127
Internal Part NumberEIS-BTA410Y-600CT,127
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 110A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA410Y-600CT,127
BTA410Y-600CT,127 Details Description
Related parts for BTA410Y-600CT,127
REGULTR 9V1.25A 3PIN HS SMD T/R datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLK-DRVR 52-TQFP datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 2MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 6.25A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T PCB NONSHORT datasheet.pdf
FUSE AUTO 40A 32VDC 1 PC CARD datasheet.pdf