NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA410Y-800ET,127
BTA410Y-800ET,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA410Y-800ET,127
Brief Description
TRIAC SENS GATE 800V 10A TO220AB
Datasheet Download
BTA410Y-800ET,127.pdf
Availability of BTA410Y-800ET,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BTA410Y-800ET,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA410Y-800ET,127
Internal Part NumberEIS-BTA410Y-800ET,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherJoint Venture Revision 07/Aug/2015
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 110A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA410Y-800ET,127
BTA410Y-800ET,127 Details Description
Related parts for BTA410Y-800ET,127
SENSOR 1PSIG 1/2NPT .5-4.5V 12" datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 50.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 3V 17MM RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO .1A 30V datasheet.pdf