NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BTA420-800BT,127
BTA420-800BT,127 picture photo
Mfg. Part Number
BTA420-800BT,127
Brief Description
TRIAC 800V 20A TO220AB
Datasheet Download
BTA420-800BT,127.pdf
Availability of BTA420-800BT,127
QUANTITY
BTA420-800BT,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BTA420-800BT,127
Internal Part NumberEIS-BTA420-800BT,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh Power Triacs in Existing Packages
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)20A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)200A, 220A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTA420-800BT,127
BTA420-800BT,127 Details Description
Related parts for BTA420-800BT,127
RES SMD 931 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RESONATOR CER 4.91MHZ SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 20 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V 20A 100W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.3A SMD datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 4GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf