ON Semiconductor BTB16-600BW3G
BTB16-600BW3G picture photo
Mfg. Part Number
BTB16-600BW3G
Brief Description
TRIAC 600V 16A TO220AB
Datasheet Download
BTB16-600BW3G.pdf
Availability of BTB16-600BW3G
QUANTITY
BTB16-600BW3G Order Process
Ship out your order
Specifications of BTB16-600BW3G
Internal Part NumberEIS-BTB16-600BW3G
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.1V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)170A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)60mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTB16-600BW3G
Related LinksBTB16-, BTB16-600BW3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
BTB16-600BW3G Details Description
Related parts for BTB16-600BW3G
HEX STANDOFF 4-40 S STEEL 3/4" datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
TERM RING TUBE N INS 2AWG #10 datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.96 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf