FFF BTFW10P-3SSTE1LF
BTFW10P-3SSTE1LF picture photo
Mfg. Part Number
BTFW10P-3SSTE1LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 10POS 1.0MM VERT SMD
Datasheet Download
BTFW10P-3SSTE1LF.pdf
Availability of BTFW10P-3SSTE1LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BTFW10P-3SSTE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of BTFW10P-3SSTE1LF
Internal Part NumberEIS-BTFW10P-3SSTE1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLBTFW Reel Version 02/May/2013
Standard Package700
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesBTFW
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions10
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.295" (7.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTFW10P-3SSTE1LF
Related LinksBTFW10P-, BTFW10P-3SSTE1LF Datasheet, FFF Distributor
BTFW10P-3SSTE1LF Details Description
Related parts for BTFW10P-3SSTE1LF
KIT INDUCTOR ROD CORE FIRCH SER datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 22POS STR datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 50V 25A TO-48 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 27.69MM datasheet.pdf
BCD 10-POSITION SMD J-HOOK datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 450MA 200 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf