FFF BTFW18P-3SSTE1LF
BTFW18P-3SSTE1LF picture photo
Mfg. Part Number
BTFW18P-3SSTE1LF
Brief Description
CONN PLUG 18POS 1.0MM VERT SMD
Datasheet Download
BTFW18P-3SSTE1LF.pdf
Availability of BTFW18P-3SSTE1LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BTFW18P-3SSTE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of BTFW18P-3SSTE1LF
Internal Part NumberEIS-BTFW18P-3SSTE1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLBTFW Reel Version 02/May/2013
PCN Assembly/OriginBTFW Series 03/Sept/2010
SeriesBTFW
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions18
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.295" (7.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTFW18P-3SSTE1LF
Related LinksBTFW18P-, BTFW18P-3SSTE1LF Datasheet, FFF Distributor
BTFW18P-3SSTE1LF Details Description
Related parts for BTFW18P-3SSTE1LF
CONN BARRIER BLOCK COVER 6POS datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER EVAL BOAR datasheet.pdf
CONN PLUG FEM 3POS 16AWG 4M datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 1.5 UF 10% 850VDC RAD datasheet.pdf