FFF BTFW22P-3SBTE1LF
BTFW22P-3SBTE1LF picture photo
Mfg. Part Number
BTFW22P-3SBTE1LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 22POS 1.0MM VERT SMD
Datasheet Download
BTFW22P-3SBTE1LF.pdf
Availability of BTFW22P-3SBTE1LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BTFW22P-3SBTE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of BTFW22P-3SBTE1LF
Internal Part NumberEIS-BTFW22P-3SBTE1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesBTFW
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions22
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.295" (7.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BTFW22P-3SBTE1LF
Related LinksBTFW22P-, BTFW22P-3SBTE1LF Datasheet, FFF Distributor
BTFW22P-3SBTE1LF Details Description
Related parts for BTFW22P-3SBTE1LF
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC RS-485 TXRX HIGH OUT 8-DIP datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 12NS 28SOJ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
GROMMET 0.281" PVC BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO214AA datasheet.pdf