Mueller Electric Co. BU-2020-A-24-0
BU-2020-A-24-0 picture photo
Mfg. Part Number
BU-2020-A-24-0
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Banana, Meter Interface
Brief Description
TEST LEAD BANANA PLUGS 24" BLCK
Datasheet Download
BU-2020-A-24-0.pdf
Availability of BU-2020-A-24-0
QUANTITY
BU-2020-A-24-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BU-2020-A-24-0
Internal Part NumberEIS-BU-2020-A-24-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Banana, Meter Interface
SeriesBU
TypePatch Cord
ConfigurationBanana to Banana
1st ConnectorBanana Plug, Single, Stackable
2nd ConnectorBanana Plug, Single, Stackable
Cable Length24.0" (609.60mm)
Contents1 Lead, Black
Material - InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Stacking MethodMulti-Stacking, Front and Vertical (Both Connectors)
Wire Gauge20 AWG
Voltage - Rated300V
Current Rating10A
Ratings-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU-2020-A-24-0
Related LinksBU-2020, BU-2020-A-24-0 Datasheet, Mueller Electric Co. Distributor
BU-2020-A-24-0 Details Description
Related parts for BU-2020-A-24-0
FIXED IND 2.7UH 413MA 880 MOHM datasheet.pdf
BIT POZIDRIV SZ3 0.98" datasheet.pdf
STK600 ROUTING CARD AVR datasheet.pdf
RES 777 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PIN CONT 22-20AWG GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.3A SNT6A datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf