Mueller Electric Co. BU-6161-M-39-5
BU-6161-M-39-5 picture photo
Mfg. Part Number
BU-6161-M-39-5
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Banana, Meter Interface
Brief Description
TEST LD BANANA SILICONE 39" GRN
Datasheet Download
BU-6161-M-39-5.pdf
Availability of BU-6161-M-39-5
QUANTITY
BU-6161-M-39-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of BU-6161-M-39-5
Internal Part NumberEIS-BU-6161-M-39-5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Banana, Meter Interface
SeriesBU
TypePatch Cord
ConfigurationBanana to Banana
1st ConnectorBanana Plug, Single, Sheathed
2nd ConnectorBanana Plug, Single, Sheathed
Cable Length39.4" (1000.00mm)
Contents1 Lead, Green
Material - InsulationSilicone
Stacking MethodNon Stackable
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated1000V (1kV)
Current Rating20A
RatingsIEC 1010
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU-6161-M-39-5
Related LinksBU-6161, BU-6161-M-39-5 Datasheet, Mueller Electric Co. Distributor
BU-6161-M-39-5 Details Description
Related parts for BU-6161-M-39-5
POT 250 OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO262 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 28-DIP datasheet.pdf
BOARD EVALUATION DAC121S101 datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-4472-A datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.25% 0.15W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 10MW DO213AA datasheet.pdf