Mueller Electric Co. BU-P1166-24-0
BU-P1166-24-0 picture photo
Mfg. Part Number
BU-P1166-24-0
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Banana, Meter Interface
Brief Description
TST LD STKG BANA TO ALLI 24" BK
Datasheet Download
BU-P1166-24-0.pdf
Availability of BU-P1166-24-0
QUANTITY
BU-P1166-24-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BU-P1166-24-0
Internal Part NumberEIS-BU-P1166-24-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Banana, Meter Interface
SeriesBU
TypePatch Cord
ConfigurationBanana to Alligator
1st ConnectorBanana Plug, Single, Stackable
2nd ConnectorAlligator Clip, Insulated
Cable Length24.0" (609.60mm)
Contents1 Lead, Black
Material - InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Stacking MethodMulti-Stacking, Front and Vertical
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated1000V (1kV)
Current Rating10A
Ratings-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU-P1166-24-0
Related LinksBU-P11, BU-P1166-24-0 Datasheet, Mueller Electric Co. Distributor
BU-P1166-24-0 Details Description
Related parts for BU-P1166-24-0
RES 5.6M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR MULTIPHASE VRM10 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
LED PRISM BI-LVL YLW,YLW SMD datasheet.pdf
TEST POINT JACK INSL BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 291K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 32BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 32V datasheet.pdf