Mueller Electric Co. BU-P4911A-24-0
BU-P4911A-24-0 picture photo
Mfg. Part Number
BU-P4911A-24-0
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Banana, Meter Interface
Brief Description
TEST LEAD BANANA 24" BLACK
Datasheet Download
BU-P4911A-24-0.pdf
Availability of BU-P4911A-24-0
QUANTITY
BU-P4911A-24-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BU-P4911A-24-0
Internal Part NumberEIS-BU-P4911A-24-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Banana, Meter Interface
SeriesBU
TypePatch Cord
ConfigurationBanana to Banana
1st ConnectorBanana Plug, Single, Sheathed - Retractable
2nd ConnectorBanana Plug, Single, Sheathed - Retractable
Cable Length24.0" (609.60mm)
Contents1 Lead, Black
Material - InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Stacking MethodNon Stackable
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated1000V (1kV)
Current Rating20A
Ratings-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU-P4911A-24-0
Related LinksBU-P491, BU-P4911A-24-0 Datasheet, Mueller Electric Co. Distributor
BU-P4911A-24-0 Details Description
Related parts for BU-P4911A-24-0
TERM RING TONGUE #6 STUD UNINSUL datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 53 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/32 BK 25X4' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 10A TO220F datasheet.pdf
CTV 5C 5#20 PIN PLUG datasheet.pdf
TV 39C 39#16 SKT RECP datasheet.pdf
26500 5C 5#20 S BY RECP LC datasheet.pdf
ER 48C 48#16 PIN PLUG datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf