Mueller Electric Co. BU-P4911A-36-0
BU-P4911A-36-0 picture photo
Mfg. Part Number
BU-P4911A-36-0
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Banana, Meter Interface
Brief Description
TEST LEAD BANANA 36" BLACK
Datasheet Download
BU-P4911A-36-0.pdf
Availability of BU-P4911A-36-0
QUANTITY
BU-P4911A-36-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BU-P4911A-36-0
Internal Part NumberEIS-BU-P4911A-36-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Banana, Meter Interface
SeriesBU
TypePatch Cord
ConfigurationBanana to Banana
1st ConnectorBanana Plug, Single, Sheathed - Retractable
2nd ConnectorBanana Plug, Single, Sheathed - Retractable
Cable Length36.0" (914.40mm)
Contents1 Lead, Black
Material - InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Stacking MethodNon Stackable
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated1000V (1kV)
Current Rating20A
Ratings-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU-P4911A-36-0
Related LinksBU-P491, BU-P4911A-36-0 Datasheet, Mueller Electric Co. Distributor
BU-P4911A-36-0 Details Description
Related parts for BU-P4911A-36-0
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 250MA 400 MOHM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 74POS datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
IC SDRAM 512MB 143MHZ 54BGA datasheet.pdf