Mueller Electric Co. BU-P4911A-36-2
BU-P4911A-36-2 picture photo
Mfg. Part Number
BU-P4911A-36-2
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Banana, Meter Interface
Brief Description
TEST LEAD BANANA 36" RED
Datasheet Download
BU-P4911A-36-2.pdf
Availability of BU-P4911A-36-2
QUANTITY
BU-P4911A-36-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BU-P4911A-36-2
Internal Part NumberEIS-BU-P4911A-36-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Banana, Meter Interface
SeriesBU
TypePatch Cord
ConfigurationBanana to Banana
1st ConnectorBanana Plug, Single, Sheathed - Retractable
2nd ConnectorBanana Plug, Single, Sheathed - Retractable
Cable Length36.0" (914.40mm)
Contents1 Lead, Red
Material - InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Stacking MethodNon Stackable
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated1000V (1kV)
Current Rating20A
Ratings-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU-P4911A-36-2
Related LinksBU-P491, BU-P4911A-36-2 Datasheet, Mueller Electric Co. Distributor
BU-P4911A-36-2 Details Description
Related parts for BU-P4911A-36-2
MOD PWR IN/SW SLD 2.0MM PNL MNT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 75A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
MOUNTING PLATE FOR RCP 160/1600 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 77.76MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 0.50MM 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BRISTLE DISC 3X5/8 TAPERED 120 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 160A SOT227 datasheet.pdf