Rohm Semiconductor BU15UA3WNVX-TL
BU15UA3WNVX-TL picture photo
Mfg. Part Number
BU15UA3WNVX-TL
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.3A 4SSON
Datasheet Download
BU15UA3WNVX-TL.pdf
Availability of BU15UA3WNVX-TL
QUANTITY
BU15UA3WNVX-TL Order Process
Ship out your order
Specifications of BU15UA3WNVX-TL
Internal Part NumberEIS-BU15UA3WNVX-TL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)370mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device PackageSSON004X1010
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU15UA3WNVX-TL
Related LinksBU15UA3, BU15UA3WNVX-TL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BU15UA3WNVX-TL Details Description
Related parts for BU15UA3WNVX-TL
IC REG BUCK 6A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 12A 800V TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
FERRITE CHIP 240 OHM 200MA 0201 datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 5A TP-FA datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 2.5M OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf