Rohm Semiconductor BU25TD2WNVX-TL
BU25TD2WNVX-TL picture photo
Mfg. Part Number
BU25TD2WNVX-TL
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.2A 4SSON
Datasheet Download
BU25TD2WNVX-TL.pdf
Availability of BU25TD2WNVX-TL
QUANTITY
BU25TD2WNVX-TL Order Process
Ship out your order
Specifications of BU25TD2WNVX-TL
Internal Part NumberEIS-BU25TD2WNVX-TL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 2200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)220mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device PackageSSON004X1010
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU25TD2WNVX-TL
Related LinksBU25TD2, BU25TD2WNVX-TL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BU25TD2WNVX-TL Details Description
Related parts for BU25TD2WNVX-TL
BOARD EVALUATION FOR AD9860 datasheet.pdf
RES MO 3W 221 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
NYLON INSL W/INSULATION GRIP DIS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf