Rohm Semiconductor BU27UA3WNVX-TL
BU27UA3WNVX-TL picture photo
Mfg. Part Number
BU27UA3WNVX-TL
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.3A 4SSON
Datasheet Download
BU27UA3WNVX-TL.pdf
Availability of BU27UA3WNVX-TL
QUANTITY
BU27UA3WNVX-TL Order Process
Ship out your order
Specifications of BU27UA3WNVX-TL
Internal Part NumberEIS-BU27UA3WNVX-TL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)370mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device PackageSSON004X1010
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU27UA3WNVX-TL
Related LinksBU27UA3, BU27UA3WNVX-TL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BU27UA3WNVX-TL Details Description
Related parts for BU27UA3WNVX-TL
TIP REPLACEMENT .9MM FOR SCD100 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CONTROLLER 28TQFN datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 47UH SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 6POS datasheet.pdf
AM2161SC6-29-19 CYLINDER STOP datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
LED CXA1512 8.9MM WHT datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT SKT datasheet.pdf