Rohm Semiconductor BU29TD2WNVX-TL
BU29TD2WNVX-TL picture photo
Mfg. Part Number
BU29TD2WNVX-TL
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.2A 4SSON
Datasheet Download
BU29TD2WNVX-TL.pdf
Availability of BU29TD2WNVX-TL
QUANTITY
BU29TD2WNVX-TL Order Process
Ship out your order
Specifications of BU29TD2WNVX-TL
Internal Part NumberEIS-BU29TD2WNVX-TL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)220mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device PackageSSON004X1010
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BU29TD2WNVX-TL
Related LinksBU29TD2, BU29TD2WNVX-TL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BU29TD2WNVX-TL Details Description
Related parts for BU29TD2WNVX-TL
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP MICA 62PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 300A DO205AB datasheet.pdf
RES 270 OHM 9W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SHEET FAM3 200X200MM datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf